KLJUČIĆ OKO VRATA I MAJA U 4.C RAZREDU

Autor: Gordana Grujić, 4. 2. 2024.

Čitanje je jako važno. Čitanjem lektire djeca razvijaju maštu i bogate svoj rječnik. U četvrtom razredu za lektiru čitamo dječje romane u kojima ima puno zanimljivih događaja kroz koje prolaze glavni likovi. Do sad smo čitali Emil i detektivi i Družba Pere Kvržice. U siječnju smo obrađivali knjigu Nikole Pulić, Ključić oko vrata. Učenici su trebali pročitati knjigu i napraviti lektiru u vrećici. Njihove vrećice su bile prekrasno ukrašene. Većina je crtala naslovnicu koja se nalazi na samoj knjizi. Imali su zadatak u vrećicu staviti predmete koji se spominju u knjizi. S obzirom da se radnja romana događa u osamdesetim godinama prošlog stoljeća, učenici su bili kreativni i stavljali zanimljive predmete u svoje vrećice. U obradi lektire imali smo i potragu za ključevima (escape room). Brzina rješavanja zadataka i znanje o lektirnom djelu je dovela tri ekipe do pobjede. Bilo je dinamično i napeto do samog kraja. Likovnu kulturu smo također povezali s lektirom. Slikali smo pogled kroz ključanicu. Kadar koji su gledali kroz ključanicu je bio vezan uz lektiru i događaje u toj knjizi.

Na kraju tjedna 26.siječnja 2024. u goste nam je došla Maja. Maja je glavni lik knjige Ključić oko vrata. Nikola Pulić je osmislio lik po svojoj unuci te joj je dao i ime po njoj.

Maja Kovačević je došla na sat hrvatskog jezika i ukratko nam opisala svog djeda i njegovo stvaralaštvo. Odgovarala je na pitanja koja su postavljali učenici. Bili su vrlo znatiželjni te su htjeli znati sve o knjizi i likovima koji se pojavljuju u njoj.

Bio je ovo zanimljiv tjedan posvećen lektiri.