DRUGAŠIĆI U POSJETU HRVATSKOJ POŠTI SESVETE

Autor: Natalija Damjanović, 28. 2. 2024.

U utorak 27. veljače učenici 2. a imali su jako zanimljiv dan. Bili su u posjetu Hrvatskoj pošti u Sesvetama.

Posjetom pošti započeli su s projektom Zanimanja u zavičaju. Projekt ima za cilj upoznati različita zanimanja u zavičaju te ih popularizirati. Posjet nam je omogućila ljubazna voditeljica poštanskog ureda u Sesvetama gospođa Marija Brekalo.

Učenike 2. a dočekala je djelatnica pošte gospođa Ivana Serdar koja radi kao operativni voditelj smjene.

Čim su ušli ljubazno su pozdravili i uzeli papirić s rednim brojem na uređaju koji se zove redomat.

Dok su čekali svoj red za poštansku uslugu, poštanska djelatnica gospođa Serdar strpljivo je odgovarala na brojna pitanja učenika. Doznali su da se u pošti može osim pisama slati i preuzimati i pakete, plaćati račune, kupiti pisma, čestitke, dopisnice, marke, olovke, knjige, igračke, pa čak i lak za nokte. U radu se koriste raznim uređajima kao što su računala, tipkovnica, digitalna vaga, printer, brojač novaca, uređaj za otkrivanje lažnih novčanica… U radu koriste i veliki žig kojim žigaju poštanske marke. Imaju šalter, radni stol, uredske stolice i puno polica na koje stavljaju pisma, pošiljke, pakete, plaćene račune. Doznali su da voditelj smjene ima veliku odgovornost i da radi sa strankama i poštanskim djelatnicima. Mora se biti strpljiv, ljubazan i odgovoran. Za njezin posao potrebno je završiti Poštansku i telekomunikacijsku srednju školu na Kennedyjevom trgu u Zagrebu.

Na velikom ekranu pratili su kada će doći na red. Vrlo brzo su došli na red na šalteru 4. Druga poštanska djelatnica preuzela je napisana pisma koja su učenici 2.a napisali prethodno u školi. Dobili su pohvalu jer su svi točno adresirali pisma, ali i zapisali na stražnjoj strani tko šalje.

Teta je svima zalijepila poštanske marke. Platili su poštanske marke u vrijednosti 0, 58 centi za svaku markicu. Gabriel Šiletić, učenik 2.a imao je čast platiti i prvi staviti žig na markicu. Vrhunac posjeta je bio kada je svatko od učenika stavio žig na poštansku marku.

Na kraju su se zahvalili gostoljubivim djelatnicima pošte i obećali da će češće slati razglednice i pisma jer je zabavno, a taj način sporazumijevanja polako nestaje pred modernih tehnologijama.

Učenici 2.a i učiteljica zahvaljuju gospođi Mariji Brekalo na organizaciji, gospođi Ivani Serdar na razgovoru i brojnim informacijama o radu pošte te teti koja je radila na šalteru HP Sesvete.

U četvrtak, 29.2. 2024. učenici 2.a idu na drugu izvanučioničku nastavu. Upoznat će jedno obrtničko zanimanje, a to je frizer. Idu kod bake naše učenice Mile Tonković u Frizerski salon Ninskoj 6 u Sesvetama.