DRUGAŠI U POSJETU FRIZERKOM SALONU I OPTICI U SESVETAMA

Autor: Natalija Damjanović, 1. 3. 2024.

Učenici 2.a su zadnji dan prijestupne veljače, 29.2.2024. nastavili s provođenjem projekta Zanimanja i posjetili Frizerski salon Ana u Ninskoj ulici i Optiku Ljiljana na Zagrebačkoj cesti u Sesvetama. U Frizerskom salonu Ana učenike je dočekala  ljubazna baka naše učenice Mile Tonković gospođa Ana Tonković. Učenici su puno doznali o poslu frizera. Frizeri šišaju, friziraju, bojaju kosu, rade trajnu, peru kosu... Za to im kao i u svakom zanatskom poslu treba pribor. Vidjeli su puno škara za šišanje, četki, češljeva, ukosnica, viklera, čašica za boju, kistove za bojanje kose. Frizeri trebaju i neke uređaje kao što su sušila za kosu, hauba, brijač, uvijač, ...Potrebne su i stolice za klijente, ogledala, pultovi za sprejeve, šampone, gelove, boje za kosu.

U salonu je bila i jedna klijentica koja je bojala kosu i pramenove. To je učenicima bilo zanimljivo promatrati. Kao i su svakom zanimanju potrebno je završiti i školu za frizere. Tek nakon školovanja slijedi učenje vještine šišanja kroz praksu. Svi žele frizera koji odlično šiša, a za to je osim iskustva potrebno i puno strpljenja, preciznosti, ljubaznosti, odgovornosti i truda. Na kraju je gospođa Ana počeljala nekoliko učenika, stavila malo laka i gela u kosu pa su se s novom frizurom šetali Sesvetama. Počastili su se bombonima i zahvalili gospođi frizerki Ani Tonković na vremenu i strpljenju.

Na puti do škole svratili su i do Optike Ljiljana na Zagrebačkoj cesti. Ljubazni gospodin koji je zaposlen u Optici ispričao je o svom zanimanju optičara i optometrista. Učenicima je ispričao da su optičari tehničari koji brinu o izradi naočala, popravak i prodaju pomagala za vid. Optometrist je zdravstveni stručnjak koji završava studij optometrije da bi mogao pregledavati oči, testirati vid, prepisuje korektivne leće. Vidjeli su razne okvire za dioptrijske naočale, ogledala, uređaje, pomagala, instrumente koje optometrist treba kako bi ljudima mogao odrediti dioptriju. Ujedno pomaže ljudima i odabrati odgovaraju okvire naočala u koje će se umetrnuti stakla s dioptrijom.Popričao je s učenicima iz razreda koji nose naočale, pregledao naočale, neke malo pritegnuo jer su olabavile. Zaključio je da svi učenici imaju na svojim naočalama zaštitni ljubičasti sloj za zaštitu očiju od zračenja ekrana.

Hvala ljubaznom gospodinu na posjetu i uslužnosti! Srdačno preporučamo Optiku na Zagrebačkoj cesti, ako vam trebaju nove dioptrijske naočale!

Učenicima 2.a i učiteljici je bilo baš zanimljivo na današnjoj izvanučioničkoj nastavi!

Učenici 2.a i učiteljica Jasminka Pizzitola zahvaljuju roditeljima Tonković na organizaciji posjeta Frizerskom salonu Ana kao i teti frizerki Milinoj baki gospođi Ani Tonković!