DRUGAŠI POSJETILI OZALJ I IMANJE CONTESSA

Autor: Natalija Damjanović, 17. 3. 2024.

U utorak 12. ožujka 2024. učenici drugih razreda posjetili su Zavičajni muzej Ozalj. Uz kostimirano stručno vodstvo obišli su Stari grad Ozalj koji se nalazi na samoj kamenoj litici nad Kupom. Sagradio ga je grof Nikola Zrinski 1556. godine. Od 17. stoljeća pa sve do danas u posjedu je Družbe “Braća Hrvatskog Zmaja”. U grad se ulazi preko drvenog mosta, nekoć pokretanog lancima.

Nakon obilaska muzeja, slijedila je kratka vožnja autobusom do restorana gdje su imali jako ukusan i obilan ručak. Sva djeca su bila pohvaljena od strane osoblja, a vlasnica restorana pozdravila je goste i ispričala kratko o restoranu te naglasila kako su upisani u Guinnessovu knjigu rekorda jer su napravili najveću štrudlu dugu 1400 metara.

Nakon ručka, slijedila je kratka vožnja autobusom do imanja Contessa u mjestu Budrovci. Uz stručno vodstvo obišli su imanje uz prikaz života u prošlosti. Obišli su kućicu za sluge i pomoćnike. U samoj kuriji vidjeli su kuhinju za poslugu, damske sobe, lovačke sobe i velike sobe za bal.

Obišli su konjušnicu te razgledali njihove konje i ponije.

Učenici su se preoblačili u stiliziranu odjeću iz prošlosti, viteške pelerine, grofovske košulje i prsluke.

Izrazito zanimljiva je učenicima bila radionica “Dvorska priča” koja je uključivala učenje dvorskog plesa, naklona, vježbanje uspravnog nošenja knjige na glavi prije nošenja krune, držanje mača i štita te učenje dvorskog bontona.

Uslijedilo je kratko druženje s animatorima i voditeljima na otvorenom.

U Sesvete su krenuli oko 15.45 sati te stigli pred školu oko 16.40 sati.

Hvala roditeljima koji su omogućili izlet.

Učenici, učiteljice i učitelj drugih razreda Jasminka Pizzitola, Arijana Piškulić Marjanović, Barbara Jajčanin, Marija Mišurac, Marija Šarec Miškin, Jasmin Herman