FESTIVAL ČITANJA

Autor: Gordana Grujić, 6. 5. 2024.

U povodu Svjetskog dana knjige i Dana hrvatske knjige profesorica hrvatskog jezika Valentina Čančić i profesorica engleskog jezika Nadina Rukavina provele su međupredmetni projekt Festival čitanja. Učenici šestih razreda i članovi novinarske skupine te učenice osmih razreda čitali su ulomke iz svojih najdražih knjiga na hrvatskom i engleskom jeziku učenicima 4.a i 4.b razreda.

Učenici su međusobno razgovarali o čitanju, o knjigama koje vole čitati, koje bi knjige uvrstili na popis lektire te zašto ne vole čitati lektiru. Učenica 8.a razreda Klara Letonia pročitala je ulomak kojim se predstavila na Državnom natjecanju u čitanju naglas, a učenica 8.e razreda Klara Filipović izvela je svoj monolog kojim je sudjelovala na županijskoj razini Smotre LiDraNo. Učenici četvrtih razreda primijetili su razliku između izražajnog i interpretativnog čitanja te su ih usporedili s monologom, za koji su potrebne glumačke vještine. Četvrtaši su svoje goste nagradili pljeskom, a na kraju susreta su im postavili brojna pitanja vezana za predmetnu nastavu koja ih uskoro očekuje te su dobili vrijedne savjete naših iskusnih šestaša i osmašica. Književni susret, koji nas je sve razveselio, obilježili smo veselim zajedničkim fotografijama (pogledajte u nastavku).