Geodeta u 2. b razredu

Autor: Željka Martan Buhin, 17. 4. 2012.

U petak, 13. travnja 2012. posjetio nas je gospodin Željko Đumić, tata naše prijateljice iz razreda, Lucije Đumić. Gospodin Đumić je dipl.ing.geodezije i došao je kako bi predstavio svoje zanimanje geodete.

Lucijin tata nam je ispričao što je sve njegov posao. Gledajući na zemljopisnu kartu, odredili smo strane svijeta, pričali o bojama na karti i zaključili da one ovise o visini, tj. o reljefu. Saznali smo da geodete izrađuju zemljopisne karte. Shvatili smo da je njegov glavni posao mjerenje, odlasci na terene, gradilišta gdje označava gdje će se graditi objekti, crtanje na karte, čitanja karata. Upoznao nas je s mjernim jedinicama u kojima se izražava to što mjeri. Objasnio nam je da je na kartama sve umanjeno i da se to zove mjerilo. Mjerenje je glavni dio posla geodete.

Dobili smo sliku geodeta, izvod iz katastartskoga plana sa tlocrtom naše škole i okolnih parcela. Našli smo parcelu gdje je kuća naše učiteljice Želimire. Pronašli smo gdje je potok Vuger, ulaz u školu, naša učionica. Naučili smo simbole koje geodeti koriste u izradi nacrta. Na kraju smo dobili kartu Hrvatske i zadatak da obojimo kartu prema uzvisinama.

Bilo je jako zanimljivo te smo puno naučili. Lucijin tata nam je na zanimljiv i humorom protkan način predstavio svoje složeno zanimanje. Pohvalio nas je kao sjajne slušatelje i suradnike te nagradio lizalicama.

Gospodinu Đumiću dajemo čistu peticu za  uloženi trud i vješto vođenje predavanja.

Hvala na gostovanju!

Učiteljica Jasminka Pizzitola