5. d na radionici „Vatra iz utrobe Zemlje“

Autor: Željka Martan Buhin, 23. 4. 2012.

U ponedjeljak, 23. travnja učenici 5. d razreda sa svojom razrednicom Anom Jurković, profesoricom geografije, posjetili su Kulturni centar Dubrava gdje se održava jedan dio jubilarnog 10. Festivala znanosti

Festival znanosti je manifestacija kojoj je cilj približiti znanost javnosti i motivirati mlade ljude za istraživanje i stjecanje novih znanja. Profesor Tihomir Marjanac, jedan od većih popularizatora znanosti u Hrvatskoj, na simpatičan i zanimljiv način održao je interaktivno predavanje o vulkanima. Vulkani nas fasciniraju, užasavaju, ali i izazivaju ogromno strahopoštovanje. Saznali smo kako i gdje oni nastaju, koji je od njih najveći, zašto su opasni. Na radionici „Vatra iz utrobe Zemlje“, uz pomoć modela vulkana i uzoraka magmatskih stijena otkrili smo tajne Zemljine unutrašnjosti. Jednostavnim pokusom, s malo brašna, pijeska, mljevene crvene paprike i stiropora, demonstrirali smo vulkansku erupciju uz naše veliko oduševljenje te dobili ideju i upute o izradi vlastitog vulkana.

I sutra će manja postava 5. d i učenici 5. c razreda sudjelovati na radionici gdje će izraditi maketu Mjesečeve površine.

Ana Jurković, prof.