Međunarodna smotra "Dani kruha- dani zahvalnosti za plodove zemlje"

Autor: Željka Martan Buhin, 19. 10. 2012.

14. listopada 2012. godine učenici 5. c razreda naše škole: Klara Ćurković, Franjo Čuljak i Marko Pehar i njihova učiteljica Doroteja Božić. predstavljali su našu školu na međunarodnoj smotri "Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje".

Međunarodna smotra „Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje“

Starigrad Paklenica

Bila sam ugodno iznenađena i počašćena prijedlogom gospođe ravnateljice Marine Sabolović da moji učenici, Karla Ćurković, Franjo Čuljak, Marko Pehar, i ja predstavljamo školu, ali i naš prigorski kraj, na Međunarodnoj smotri „Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje“ 14. listopada 2012. Manifestacija se održala u Starigradu Paklenici. U pripremu su bili uključeni moji učenici te njihovi roditelji koji su nam bili doista velika pomoć. Pomoć i podršku imali smo i od ravnateljice koja se također aktivno uključila u prikupljanje starih predmeta, recepata i hrane pripremljene po tim receptima. Obilje prikupljenih starih predmeta – korita i struganjki, sita, ribeža, vagi, kotlića i raznovrsnog zemljanog posuđa, govori o bogatstvu kulturne baštine ovoga kraja, a šire gledano, i čitave Hrvatske.

Majke i bake, pa i susjede mojih učenika uključile su se u pripremu domaćih kolača - orehnjača, makovnjača, zapečenih štrukli od sira, tenke gibanice, koji su privlačile pozornost posjetitelja našega štanda. Zapažena je bila i naša narodna nošnja te stolnjaci i ručnici brižno izvezeni spretnim rukama naših baka, a njih smo posudili od Udruge „Hrvatska žena“. Hvala im! U pripremi štanda veliku su pomoć pružale upravo majke mojih učenika jer je sve to trebalo pripremiti u određenom vremenskom roku koji je bio vrlo kratak. Nakon postavljenog štanda i oblačenja narodnih nošnji, krenula je i procesija sudionika do mjesne crkve gdje smo slavili svetu misu.

Potom su uslijedila snimanja, fotografiranje, razgovori sa znatiželjnim posjetiteljima, ponuda delicija i degustacija svega što se našlo na našem stolu, ali i stolovima ostalih sudionika smotre.

Atmosfera među sudionicima bila je uistinu ugodna, čemu je pridonijelo prelijepo sunčano i ugodno toplo vrijeme. Sve lijepo brzo prolazi i mi smo uskoro morali spakirati naše stvari i krenuti put Zagreba, našeg dragog Prigorja.

Da ne zaboravim spomenuti, ovoj je smotri prethodilo naše malo hodočašće Majci Božjoj Remetskoj gdje se također održavala smotra „Dani kruha“. Tu smo uz misno slavlje stekli saznanja o svemu što bi nam moglo pomoći za našu organizaciju i prezentaciju na smotri u Starigradu. Već tada sam shvatila da ću imati svesrdnu pomoć roditelja mojih učenika što su nakon toga i potvrdili na sastancima u školi, a dokazali samim sudjelovanjem 14. listopada u Starigradu Paklenici. Hvala im svima, vrijedilo je truda.

Učiteljica Doroteja Božić

Priloženi dokumenti: