Dan planete Zemlje u 3. b

Autor: Željka Martan Buhin, 18. 4. 2013.

U utorak, 16. travnja 2013. učenici 3. b ugostili su gospođu Sanju Lubina, mamu naše učenice Lucije. Cijenjena gošća posjetila nas je, sada već tradicionalno, treću godinu za redom uoči Dana planete Zemlje. Ovaj puta predavanje smo dogovorili kako bismo obilježili Dan planete Zemlje, a i kako bismo proširili znanja o biljkama primorskog zavičaja, zbog nadolazeće Škole u prirodi u Dugoj Uvali od 27.svibnja do 31.svibnja.

Košarica s biljkama gospođe Lubina bila je prepuna miomirisa kadulje, majčine dušice, lavande, grančica vinove loze, smreke, drače, čempresa, hrasta crnike, hrasta medunca, pinie, alepskog bora, primorskog bora, crnoga bora, smrike, ariša….

Kušali smo plod rogača te jeli sjemenke bora pinie.

Rukama smo opipali grančice. Zaključili smo da većina biljaka ima igličaste i kožaste listove, zbog potrebe za očuvanjem vode koje ima malo u primorskom zavičaju. Zapamtili smo da su najpoznatije vazdazelene biljke Istre hrast crnika, razne vrste borova, čempresa, grmova, te da je većina biljaka crnogorična.

Uživali smo u mirisima biljaka koje su nas podsjetile i izazvale čežnju za primorskim krajem.

U staklenkama smo vidjeli uzorke tla crljenice i smeđeg tla, te ih usporedili i usput naučili što je pedologija.

Na kraju smo kroz ppt prezentaciju, koju je Lucijina mama pripremila, vidjeli sličice brojnih ostalih biljaka koje ćemo susresti na istarskom poluotoku. Sigurno nećemo zaboraviti uskolisnu veprinu, zaštićenu biljku koja je posebna po cvjetiću posred lista. Pamtit ćemo i arbutus unedo, što na latinskom znači uzmi samo jedno, a odnosi se na plod planike. Naime plod planike je jako ukusan i privlačan izgledom, no bogat alkoholom pa se može napiti od njega.

Bilo nam je zanimljivo i zabavno!

Gospođo Sanja, hvala Vam na velikom trudu i entuzijazmu koje ste uložili i podiljelili s nama!

Priloženi dokumenti:
IMAG0360.jpg (570.78 KB)