Glagoljaši i Bašćanska ploča

Autor: Željka Martan Buhin, 9. 5. 2013.

U srijedu, 8. svibnja profesorica Ana Jurković i mali glagoljaši napokon su se uživo susreli s Bašćanskom pločom čiji se original čuva u Atriju HAZU-a.

Kako smo naučili na satovima povijesti i hrvatskog jezika, to je jedan od najstarijih kamenih zapisa na hrvatskom jeziku pisan glagoljicom 1100. g. U 13 redaka natpis je uklesan na ploči od bijelog vapnenca. Govori o tome kako hrvatski kralj Zvonimir daruje neku "ledinu" (zemlju) Svetoj Luciji. U tituli kralja Zvonimira - "kralj hrvatski" - na Bašćanskoj ploči prvi je put na hrvatskom jeziku zapisano hrvatsko nacionalno ime. U atriju Akademije nalazi se još i Škrinja sv. Šimuna koja je u 14. st. izrađena za tijelo sv. Šimuna koji se štuje u Zadru.

Lijep dan iskoristili smo za šetnju Zagrebom te u Etnografskom muzeju imali priliku ući u Svijet igračaka s trenutnom izložbom Igračka ima srce.