Europa u školi 2013 - nagrađeni literarni rad

Autor: Željka Martan Buhin, 13. 5. 2013.

Učenica Barbara Raguž svojim je literarnim radom Pismo iz Europske unije osvojila nagradu na natjecanju Europa u školi 2013. Svečano uručenje nagrada održano je u četvrtak, 9. svibnja 2013. u 11:00 sati u Europskom domu Zagreb.

Pismo iz Europske unije

Prošli tjedan dobila sam pismo od Slaveka iz Češke. Odgovorio mi je na nekoliko mojih pitanja vezanih za Europsku uniju.

Evo što je napisao:

Bok Barbara!

Iznenadio sam se pismom koje si mi poslala. Da, znam da će Hrvatska ubrzo postati članica Europske unije. Jako sam sretan zbog toga, zato što će tada Europska unija brojati čak 28 država članica. Sada ću ti reći što mislim o tome. Pošto je Češka članica Europske unije, uočio sam da se zdravstvo i školstvo promijenilo. Kada je moja mama poslala zahtjev da se prijavim u bolnicu na očni pregled, termin mi je određen za samo nekoliko dana! U Hrvatskoj to nije tako.

U školi imamo bolju, kvalitetniju i zdraviju hranu. Učionice i zahodi su ljepše uređeni. Zbog većeg doseljavanja ljudi iz cijeloga svijeta i lakšeg prelaska preko granice, u razredu je dosta učenika druge rase. No, mi to prihvaćamo jer smo tolerantni.Kad smo već kod toga, čuo sam da i ti sudjeluješ u primjeni mirnog rješavanja sukoba tj. medijaciji. Pa, se iskreno nadam da ćemo se sresti na nekim od međunarodnih natječaja koji će se održavati sljedeće godine u Pragu.

I, da htio sam te još nešto pitati;

Jel znaš ti računati s ovim glupim eurima?!

Pozdrav iz Češke,

Slavek